Szlak Cysterski (2km)

Szlak cysterski to europejski szlak turystyczny, wiodący także przez polskie klasztory zakonu cystersów.

Szlak Cysterski na terenie gminy Przemęt swój bieg zaczyna w Kaszczorze – pierwotnej siedzibie zakonu. Znajdujący się tu późnobarokowy kościół pw. św. Wojciecha został wybudowany przez zakon w latach 1764-1777. Powstał on na miejscu drewnianej świątyni z końca XVI w. Kościół posiada barokowo-klasycystyczne wyposażenie z 2 poł. XVIII w. Uwagę zwraca ołtarz główny z renesansowym krucyfiksem z 2 poł. XVI w., dwa ołtarze boczne oraz późnobarokowa ambona z rzeźbą Matki Boskiej Niepokalanej umieszczoną na zwieńczeniu baldachimu.

W odległości około 2 km w kierunku Wschowy, w miejscowości Wieleń, znajduje się kolejny ważny punkt szlaku. Nad brzegiem jeziora wznosi się późnobarokowy kościół pw. Narodzenia NMP. Wzniesiony został w latach 1731-1742 na planie krzyża łacińskiego przez cystersów przemęckich, na miejscu wcześniejszych świątyń drewnianych. W ołtarzu znajduje się najcenniejszy zabytek kościoła – pochodząca z 2 poł. XV wieku, słynąca cudami gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem „Ucieczka Grzeszników”, która jest celem licznych pielgrzymek. Przemęt

Niewątpliwie największym zabytkiem Szlaku Cysterskiego w gminie Przemęt jest okazały barokowy kościół pw. Jana Chrzciciela, wybudowany w latach 1651-1690. W roku 1742 kościół ten został częściowo zniszczony przez pożar i ponownie odbudowany w 1758-1759. Uwagę wchodzących do wnętrza przykuwa barokowy ołtarz główny z 1755 r. Po południowej stronie kościoła św. Jana Chrzciciela znajdują się fragmenty dawnych zabudowań klasztornych, pochodzących z XVII w., przebudowanych ok. 1767 r. i w XIX w.

Źródło: https://przemet.pl/dla-turystow/turystyka-aktywna/szlak-cysterski/